Ці ознаки вказують на те, що ви їсте багато солі: обмежте її споживання
Сіль забезпечує організм основними мікроелементами, необхідними для його нормального функціонування. Хоча її іноді називають “білим золотом”, але надмірне вживання в раціоні перетворюється на “білу смерть”.
Чим небезпечний надмір солі
Надмірне споживання солі призводить до затримки води в кровоносних судинах, що призводить до гіпертонії. У свою чергу гіпертонія викликає інсульт та інфаркт. Велика кількість солі в раціоні також призводить до ожиріння, атеросклерозу і порушень серцевого ритму.
Тому варто контролювати кількість солі в нашому щоденному меню. Її не можна виключати, оскільки вона є важливою складовою нашого раціону, але ми повинні бути обережними, щоб не їсти її в надлишку. Рекомендована кількість солі для дорослої людини становить 1500-5000 мг на добу. Однак важливо пам’ятати, що ми вживаємо не тільки сіль, яку ми додаємо в страви під час приготування, але й сіль, яка є інгредієнтом, зокрема, хліба, м’ясної нарізки, сиру, готових страв та фастфуду.
Action on Salt проаналізувала харчову цінність деяких продуктів. Дослідження показало, що середня піца містить стільки ж солі, скільки добова потреба дорослої людини.
Ознаки, що вказують на надлишок солі
Людський організм не залишається байдужим до того, що ми споживаємо занадто багато солі. Він не чекає, поки стане надто пізно і станеться щось погане. Перш ніж стане дуже погано, він починає надсилати нам попереджувальні сигнали. Ось сім ознак того, що ви їсте занадто багато солі:
- здуття живота та/або набряки, викликані затримкою рідини, оскільки організм намагається розбавити надлишок солі. Це пов’язано зі збільшенням ваги та набряками навколо щиколоток, ніг і рук;
- підвищена спрага, яка викликана зневодненням клітин через розрідження великої кількості солі в організмі;
- зневоднення і викликані цим головні болі, запаморочення, дезорієнтація;
- втома, що виникає в результаті порушення електролітного балансу в організмі;
- високий артеріальний тиск, що підвищує ризик серцевих захворювань та інсульту;
- остеопороз, оскільки сіль посилює виведення кальцію з організму;
- зниження когнітивних функцій і, як наслідок, більший ризик деменції у літніх людей.
Як обмежити сіль у своєму раціоні
Якщо ви хочете зменшити кількість споживаної солі, вам потрібно почати читати етикетки та зважувати порції, які ви їсте, а також контролювати кількість солі, яку ви додаєте до їжі . Завдяки цьому ви дізнаєтесь, чи досягнуто чи перевищено ваш денний ліміт, і чи можете ви ще дозволити собі ще одну порцію солі. Купуючи готові продукти, найкраще вибирати продукти з позначкою “з низьким вмістом натрію”, “без додавання солі” або “без натрію”.
Дієтологи рекомендують спочатку обмежити споживання солі до 6000 мг на добу. Хоча це більше норми, зменшення дози солі до 6000 мг знизить артеріальний тиск, покращить здоров’я серця та зволоження організму. Відразу виключати сіль з раціону до мінімуму не варто, тому що наші смакові рецептори повинні поступово звикати до нового смаку їжі.
Замість великої кількості солі варто почати використовувати трави і спеції, такі як орегано, часник, імбир або базилік.
Тільки біла сіль шкідлива?
Деякі вважають, що для здоров’я краще обмежитися звичайною білою кухонною сіллю і використовувати іншу. У магазинах ще продається морська сіль, гімалайська сіль, тибетська сіль, океанська сіль, гавайська сіль, індійська чорна сіль або блакитна сіль.
Вони відрізняються за складом, оскільки містять різні мінерали, але кожен з них містить понад 95% натрію. Тому не можна сказати, що одна сіль безпечніша для здоров’я, ніж інша. Купуючи кожен з них, пам’ятайте, що добова доза не перевищує 5000 мг.
Є один виняток. Це натрієво-калієва сіль, але вона має зовсім інший смак, ніж звичайна кухонна сіль або її більш екзотичні замінники. Натрієво-калієва сіль трохи гірка, тому що містить приблизно 70 відсотків хлорид натрію має приблизно 30%. хлористий калій. Однак лікарі не радять її людям з нирковою недостатністю.
Читайте також:
- Дієтологиня назвала найкорисніші сухофрукти, які варто додати до свого списку перекусів
- Експерти розповіли, яка вода краща для організму: тепла чи холодна