Мідь: навіщо цей мікроелемент організму та в яких продуктах його шукати
Мідь є незамінним мікроелементом, необхідним для здоров’я всього живого. Мідь необхідна для правильного функціонування органів і обмінних процесів. Дефіцит міді може призвести до дефіциту заліза та проблем із функціонуванням нервової та імунної систем. Занадто багато або занадто мало міді може вплинути на роботу мозку та пов’язано з неврологічними захворюваннями та хворобою Вільсона (стан, при якому занадто багато цієї поживної речовини накопичується в органах).
Роль міді в організмі
Мідь є важливим мікроелементом в організмі людини. Він необхідний для росту, міцності кісток, імунної функції, а також для роботи серця та розвитку мозку.
Мідь є невід’ємною частиною (кофактором) групи ферментів, званих проферментами, які важливі для:
- вироблення енергії в клітинах (цитохром С оксидаза);
- формування міцної та еластичної сполучної тканини (лізилоксидаза);
- обмін заліза (численні оксидази міді, фероксидази);
- правильна робота мозку і нервової системи (дофамін β-гідроксилаза, цитохром С оксидаза);
- антиоксидантна активність (супероксиддисмутаза, церулоплазмін);
- утворення пігменту меланіну (тирозинази).
Мідь відіграє важливу роль у формуванні кісток. Вона є кофактором ферменту лізилоксидази, необхідного для побудови міцних кісток. Варто додати, що добавки міді усувають аномалії кісток у немовлят з дефіцитом міді.
Мідь також необхідна для міцності та цілісності серця та кровоносних судин. Добавки міді покращують змінену серцеву функцію та сприяють регресу збільшення серця, викликаного дефіцитом міді.
Джерела міді
Оскільки наш організм потребує дуже мало міді, ви можете подумати, що ми можемо отримати її достатньо, просто збалансовано харчуючись. Однак деякі дослідники ставлять під сумнів це переконання. Стаття, опублікована в Journal of Trace Elements in Medicine and Biology, зазначає, що з 1930-х років споживання міді зменшилося. Ці дослідники підрахували, що чверть дорослих у Сполучених Штатах не задовольняє свої щоденні потреби в міді.
Один простий спосіб переконатися, що ви отримуєте достатню кількість міді, – це вживати продукти, які її містять. Мідь міститься в морепродуктах і м’ясних органах, таких як печінка.
Ви також можете отримати багато міді, вживаючи овочі, зернові та насіння, а ще багаті міддю:
- картопля;
- горох;
- квасоля;
- зелені овочі;
- цільні зерна;
- насіння соняшника.
- арахісове масло;
- темний шоколад.
Дефіцит міді
Якщо ви здорові, у вас, ймовірно, не буде низького рівняміді. Якщо у вас дефіцит, то можуть бути наступні симптоми:
- судоми;
- відчуття поколювання;
- нестійка хода;
- оніміння;
- втома;
- анемія;
- затуманений зір.
Більшість людей отримують достатню кількість міді зі свого раціону. Однак, якщо ми страждаємо від одного з наступних захворювань, вам може знадобитися додаткова добавка цього інгредієнта.
Надлишок міді
Коли мова йде про надлишок міді в організмі, така ситуація навіть більш поширена, ніж у випадку дефіциту цієї поживної речовини. Однак слід додати, що високий рівень міді в організмі може викликати блювоту, нудоту, біль у животі, головні болі, запаморочення, діарею, металевий присмак у роті, загальну втому.
Слід додати, що більша кількість міді може, в крайніх випадках, призвести до ураження печінки, серцевої і ниркової недостатності і навіть смерті.
Читайте також:
- Зелений суперфуд з Китаю: що станеться з організмом, якщо щодня вживати спаржу
- Натрій в організмі людини: в яких продуктах міститься та чим небезпечний його надлишок