Останні новини

Чи безпечно їсти ківі зі шкіркою: дієтологиня дала відповідь

- 06 Березня 2024, 16:03

Ківі здобув славу надзвичайно корисного фрукта. Але чи замислювалися ви, чи вживаєте його максимально корисно? Здавалося б, що тут складного: очистили, розрізали навпіл – і готово. Проте, шкірка ківі не лише їстівна, але й має значну цінність для нашого здоров’я.

Лікарка-дієтологиня з Великобританії, Джилліан Калбертсон, розповіла про головні причини споживання екзотичного фрукту в цілому та кому варто все-таки чистити його.

За словами Джилліан, шкірка ківі містить багато корисних речовин, які додатково підсилюють всі переваги, що дарує для здоров’я сам фрукт. Вона пояснила, що у світі існує близько 60 видів ківі. І хоча їхня шкірка може відрізнятися за текстурою та консистенцією, вона є їстівною у всіх сортів. Проте найбільш корисними варіантами є зелене та золоте ківі.

В Україні найпоширеніше зелене ківі, яке має достатньо пухнасту шкірку. Золотий ківі, менш відомий, відрізняється гладкою шкіркою. Його плід має більш соковитий, тропічний смак і має бронзовий колір. Крім того, існують різні сорти ківі, залежно від місця їх вирощування, що може впливати на незначні відмінності у смаку та складі вітамінів і мінералів.

Користь шкірки від ківі

Кожен ківі, будь то будь-який сорт чи вид, відзначається великою користю для нашого організму. Ось кілька основних переваг цього фрукта, якщо вживати його разом із шкіркою.

Багато клітковини

Це невід’ємна складова рослинної їжі, яка необхідна для збалансованої роботи травної системи. Клітковина допомагає запобігти здуттю живота і сприяє нормальній перистальтиці. Ківі само по собі вже містить значну кількість клітковини, але якщо споживати його разом з шкіркою, цей показник зросте вдвічі.

Антиоксиданти

У шкірці ківі міститься втричі більше антиоксидантів, ніж у плодах. Вони допомагають боротися з вільними радикалами, які можуть пошкодити клітини та спричинити різноманітні захворювання.

Серед антиоксидантів, що містяться в шкірці ківі, слід виділити:

  1. Вітамін С: Сприяє підвищенню імунітету. Важливо зазначити, що у золотих ківі вміст цього вітаміну вищий, ніж у зелених.
  2. Вітамін Е: Якщо вживати ківі разом з шкіркою, вміст вітаміну Е збільшиться на 32%. Він зміцнює імунну систему та допомагає боротися з інфекціями.
  3. Поліфеноли: Міцні антиоксиданти, які протистоять запаленням в організмі. Дослідження показують, що 30% цих сполук міститься саме в шкірці ківі.

Фолієва кислота

У шкірці золотого ківі знаходиться на 34% більше фолієвої кислоти, ніж у плодах. Фолієва кислота, або вітамін В9, необхідна для перетворення вуглеводів на глюкозу, яка є основним джерелом енергії для організму. Цей вітамін важливий для здоров’я печінки, очей та волосся, а також підтримує нормальну роботу нервової системи. Особливо вагомою є його роль для вагітних жінок, оскільки недостатність фолієвої кислоти може призвести до різних ускладнень, таких як вроджена анемія чи вади розвитку плода.

Кому не можна їсти шкірку ківі

Необхідно очищувати шкірку з ківі перед вживанням людям, у яких в анамнезі були камені в нирках, оскільки вона містить значну кількість оксалатів. Ці сполуки підвищують ризик утворення каменів у нирках. Оксалати є природними речовинами, що зустрічаються у деяких рослинних продуктах (наприклад, ківі, шпинат, горіхи). У людському організмі вони не виконують специфічних функцій і виводяться з сечею.

Іноді, за словами Джилліан, оксалати утворюють комплекси з кальцієм, що може перешкоджати його засвоєнню і сприяти утворенню кристалів оксалату у нирках і суглобах. Американська урологічна асоціація рекомендує людям, схильним до утворення каменів у нирках, уникати вживання великих кількостей продуктів, багатих оксалатами.

Як правильно їсти ківі зі шкіркою

В принципі, нічого особливого робити не потрібно. Лікарка надала кілька порад щодо того, як правильно споживати ківі разом із шкіркою.

Зазвичай, краще віддавати перевагу золотому ківі, оскільки його шкірка менш тверда і не містить волосків. Це дозволить організму краще засвоювати ківі. Якщо ви обрали зелене ківі, можна видалити “пушок” за допомогою рушника або щітки для овочів з нейлоновими щетинами під час миття фруктів.

Також можна нарізати ківі на кубики й додавати їх до фруктових салатів, щоб шкірка розчинилася в солодкому смаку інших фруктів. Додавайте ківі разом із шкіркою у смузі, оскільки блендер роздробить її на невеликі шматочки, які будуть ледь помітними.

Читайте також:

По темі