Останні новини

Вуглеводи в раціоні: дієтолог пояснила, яких слід уникати, а які корисні

- 05 Березня 2024, 10:03

Люди із зайвою вагою часто розуміють, що їм потрібно обмежити вуглеводи в раціоні, щоб скинути зайву вагу. Але яких вуглеводів слід уникати, а які корисні? На ці запитання відповіла польська дієтологиня Кароліна Топольська.

Види вуглеводів

Справа в тому, що фізична активність є важливим фактором, який впливає на втрату непотрібних кілограмів. Варто також запам’ятати кілька правил, пов’язаних з харчуванням, зокрема скорочувальною дієтою. Припущення вищевказаної дієти передбачають правильно збалансований план харчування за мікроелементами та макроелементами при зниженні калорійності адаптованого до пацієнта меню.

“Пам’ятайте, що сахариди є джерелом енергії для організму. Дефіцит даного макроелемента може призвести до гіпоглікемії або дефіциту харчування, а надлишок — до надмірної ваги, гіперліпідемії або діабету 2 типу. Варто знати, що вуглеводи можна розділити на прості вуглеводи (моносахариди) і складні вуглеводи (наприклад, полісахариди). Гарними прикладами моносахаридів є солодощі, солоні закуски та продукти високої обробки, такі як фастфуд. Полісахариди включають овочі, фрукти та цільнозернові продукти”, – зазначила дієтологиня.

Найкращі та найгірші вуглеводи

Підводячи підсумок, за даними Національного центру освіти з питань харчування:

  • найкращим вибором за вмістом вуглеводів будуть овочі, фрукти, цільнозернові, круп’яні та бобові,
    хорошим вибором з точки зору вуглеводів буде картопля, дрібна крупа, фруктові та овочеві соки та рис;
  • неправильним вибором з точки зору вуглеводів будуть кондитерські вироби, пончики, білий цукор, фастфуд або сухофрукти, які є джерелом простих цукрів, які слід обмежити.

Також варто пам’ятати про контроль калорійності вибраних продуктів і не дотримуватися низьковуглеводних дієт. Слід уважно підібрати відповідні сахариди, білки та жири, зменшуючи калорійність раціону.

Читайте також:

По темі