Чим корисна гірчиця та кому не варто її споживати
Гірчиця – не просто популярний соус на українському столі. Вона володіє неабиякими корисними властивостями, які роблять її не лише смачною, але й корисною добавкою до раціону.
Що треба знати про гірчицю
“Гірчиця – популярна приправа, виготовлена з насіння однойменної рослини. Сучасна наука має підтвердження її користі для здоров’я, починаючи від зниження рівня цукру в крові до посиленого захисту від інфекцій і хвороб”, – каже дієтолог Олег Швець.
З глибокої давнини, починаючи з давньогрецької та римської цивілізацій, гірчиця використовувалася як засіб у традиційній медицині.
“Гірчичний соус відомий, починаючи з ІІІ-ІV століття. Для його приготування подрібнене насіння змішували з оцтом, а пізніше з олією і медом. З XIV ст. Франція перебрала на себе лідерство у виробництві гірчиці, коли з’явилася знаменита діжонська гірчиця”, – розповідає фахівець.
Нині найбільш поширений жовто-коричневий гірчичний соус з’явився лише на початку ХХ століття у США. Рівень гостроти та насиченість гірчиці залежить від типу насіння та рідини, з якою готують соус.
Чим корисна гірчиця
“Є декілька десятків сортів рослини гірчиці, усі вони багаті поживними речовинами. Листя містить значну кількість кальцію, міді та вітамінів С, А та К, а насіння є чудовим джерелом клітковини, селену, магнію і марганцю. Листя гірчиці можна їсти сирим або вареним, готуючи як шпинат та додаючи до салатів, супів і рагу”, – говорить лікар.
Гірчична паста, мабуть, є одним з найпопулярніших способів використання гірчиці. Цей низькокалорійний продукт – простий спосіб додати до їжі деяку дозу заліза, кальцію, селену та фосфору.
Містить антиоксиданти
“Гірчиця містить антиоксиданти та інші корисні рослинні сполуки, які, як вважають, допомагають захистити організм від пошкоджень і хвороб. Наприклад, це гарне джерело глюкозинолатів, групи сірковмісних сполук, що містяться у всіх хрестоцвітих овочах, включаючи броколі, білокачанну капусту, брюссельську капусту та гірчицю”, – зазначає Швець.
Глюкозинолати активуються при ушкодженні листя або насіння рослини, наприклад, під час жування або розрізання. Вони відомі своїм потенційним стимулюючим впливом на захист організму від захворювань.
Гірчиця містить значну кількість таких речовин як:
- Ізотіоціанати: ці сполуки є похідними глюкозинолатів і допомагають запобігти росту або поширенню ракових клітин.
- Синігрин: надає гірчиці гострий смак та характерний запах. Вважається, що він має протизапальні, антибактеріальні, протигрибкові, протипухлинні та загоювальні властивості.
- Каротиноїди, ізорамнетин і кемпферол: результати досліджень пов’язують ці флавоноїдні антиоксиданти з захистом від діабету 2 типу, захворювань серця та, можливо, навіть деяких видів раку.
Сприяє захисту від певних хвороб
Наукові дослідження підтверджують певні корисні ефекти для здоров’я:
- знижує рівень цукру в крові;
- захищає від псоріатичного запалення;
- зменшує симптоми контактного дерматиту;
- забезпечує захист від інфекцій;
- захищає від деяких видів раку.
Кому не варто споживати гірчицю
Вживання гірчиці зазвичай вважається безпечним для більшості людей. Однак споживання у великих кількостях, може призвести до таких неприємностей, як біль в животі, діарея та запалення кишківника.
Також сире насіння та листя гірчиці містять значну кількість гойтрогенів, які можуть завадити нормальній роботі щитоподібної залози. Гормони цієї залози відповідають за регуляцію метаболізму, тому важливо уникати надмірного вживання гірчиці, особливо у сирому вигляді.
Читайте також: