ТОП-10 порад, які зроблять вас здоровішими
Здоровий спосіб життя – це не тимчасова дієта чи програма тренувань, а комплексна й довгострокова стратегія. Це шлях до кращого самопочуття, більшої енергії, впевненості в собі та кращої якості життя.
10 кроків до здорового життя
Спіть достатньо
Оптимально людині потрібно спати 7 – 8 годин. Звичайно, це залежить від віку та особистих потреб. Наприклад, немовлята можуть спати до 17 годин на добу. Здоровий сон дуже важливий, бо він регулює вироблення гормонів, які впливають на апетит, обмін речовин, ріст і відновлення організму.
Сон покращує функцію мозку, концентрацію та продуктивність і відновлює фізично. Якщо людина погано спить, це призводить до ожиріння, зниження імунної системи та підвищеного ризику розвитку хронічних захворювань, таких як діабет та гіпертонія.
Також важливо пам’ятати, що недостатня кількість годин сну та нормальний психоемоційний стан несумісні. Якщо хочете почуватись добре, для цього неообхідно достатньо спати. Інакше ніяк.
Їжте здорово
Вплив раціону на здоров’я людини підтверджений сотнями досліджень. Те, що ми їмо зараз, визначає не лиш наш зовнішній вигляд у майбутньому, а й стан фізичного та навіть психологічного здоров’я.
Під час масштабного дослідження, яке тривало 24 – 30 років, виявилося що люди, які вживають багато червоного та переробленого м’яса, цукрів і обробленої їжі мають на 28% вищий ризик інсульту та на 46% вищий ризик виникнення серцевих захворювань. Так, часте споживання такої їжі скорочує життя. Навіть якщо збільшити кількість вживання ультраоброблених продуктів лише на 10%, то ризик смерті зростає аж на 14%.
Натомість додайте до раціону більше зелені, овочів, фруктів, ягід, горіхів, жирної риби та цільного зерна. У всіх цих продуктах є необхідні для організму речовини. Так ви не лише вбережете себе від діабету, ожиріння та серцево-судинних хвороб, а й підтримаєте в порядку нігті, шкіру та волосся.
Пийте достатньо води
Щодня людина втрачає 2 000 мілілітрів води. Якщо організм втрачає більше води, ніж отримує, з’являється зневоднення різного ступеня тяжкості. Вода необхідна для життя, бо бере участь в багатьох клітинних функціях. Недостатня кількість рідини може призвести до зневоднення, яке може уповільнити функції організму.
Добова норма води – спірне питання. Одні рекомендують не рахувати кількість випитих склянок та орієнтуватися лише на почуття спраги, а інші переконують, що вести розрахунки необхідно. Хороша новина в тому, що не лише чиста вода, а й вода з соків, кави, чаю та супів враховується в добову норму споживання рідини.
Якщо раціон різноманітний і багатий м’ясом, рибою, сиром, овочами й фруктами, то частину необхідної рідини (до 20%) організм може отримувати з одних тільки твердих продуктів. Пам’ятайте, що норма води індивідуальна і залежить від ваги, температури середовища, віку, харчування та фізичної активності. Якщо ваша сеча має темний відтінок – це перша ознака того, що ви п’єте її замало.
Будьте активними
Сидячий спосіб життя шкодить як фізичному, так і психологічному здоров’ю людини. Спорт не тільки зміцнює людину, але й поліпшує метаболізм, допомагає уникнути серцевих захворювань та надмірної ваги, поліпшує сон, а також емоційний та психічний стан.
Лише 30 – 40 хвилин фізичних вправ помірного чи високого рівня на добу можуть компенсувати 10 годин сидячої роботи. І це не обов’язково має бути інтенсивний спорт. Підходять катання на велосипеді, швидка ходьба або навіть садівництво.
Дотримуйтеся гігієни
Прості правила гігієни є дієвим способом запобігання багатьом інфекційним та бактеріальним хворобам. Приймайте душ щоденно, щоб видалити з себе піт, для запобігання розвитку шкідливих мікроорганізмів на шкірі, а волосся мийте за потреби.
Мийте руки відразу після повернення додому, а також до і після відвідування туалету та перед прийомом їжі – це зменшує ймовірність зараження різними захворюваннями. Щодня міняйте нижню білизну, бо в ній також множаться бактерії. І не забувайте чистити зуби вранці та ввечері.
Хоча ідеально чистити зуби по 3 хвилини вранці та ввечері, доведено, що навіть 1 хвилина на кожну процедуру знижує ризик розвитку карієсу на 50%.
Піклуйтеся про свою психічну гармонію
Кожні 40 секунд хтось в світі покінчує життя самогубством. В Україні кількість смертей від суїциду майже у два рази більша, ніж у країнах ЄС. Згідно з даними Мінсоцполітики, майже 2 мільйони українців щорічно потрапляють до психіатричних лікарень, а кожен третій мешканець нашої держави має різні нервові розлади.
Багато українців все ще бояться звертатися за психологічною чи психічною допомогою, не усвідомлюючи, що психічні захворювання такі ж важкі, як і фізичні. Наше ментальне здоров’я тісно пов’язане з тілом. Усі наші емоції впливають на нашу загальну кондицію та відчуття. Особливо важливо знати, що стрес може спричинити розвиток багатьох фізичних недуг.
Якщо людина має здорову психіку – вона мотивована, щаслива та вдала. Чи не цього хоче більшість людей? Не соромтеся йти до психолога або психотерапевта. Є ситуації, які неможливо подолати власними силами і це нормально.
Не лякайтеся лікарів
Багато українців ігнорують візити до лікаря та часто самолікуються. У випадку простої застуди такий спосіб ще може допомогти. Але якщо це серйозна хвороба, людина тільки дає їй можливість прогресувати. Будь-яку хворобу найкраще лікувати на початкових етапах. А якщо це ще й інфекційна або вірусна хвороба, то людина може бути її розповсюджувачем, навіть не здогадуючись про це.
Ви не маєте боятися чи соромитися йти до лікаря, адже це перша людина, яка може вам допомогти. Якщо вас не задовольняє ваш лікар, ви завжди можете його замінити.
Якщо ви відчуваєте себе цілком добре і вам не потрібно йти до лікаря, звикніть проходити щорічне медичне обстеження. Або принаймні здавайте детальний аналіз крові, за допомогою якого лікар визначить, що з організмом щось не так. А також ліпідограму, щоб виявити ризик виникнення інфаркту, інсульту, атеросклерозу діабету та інших складних захворювань. Насправді це серйозно, адже серцево-судинні хвороби – перша причина смертності в України.
Не відмовляйтеся від вакцинації
Вакцинація – це найбільш сучасний та дієвий спосіб запобігання багатьом захворюванням. Щоб уникнути епідемій інфекційних вірусних хвороб, необхідно, щоб 95% населення були вакциновані. Наприклад, дифтерія. 85% людей на планеті захищені від цієї інфекції і в багатьох країнах, в тому числі в Україні, вона майже зникла.
Позбавляйтеся шкідливих звичок
В Україні 23,1% людей старше 18 років це курці. За даними статистики, тютюн забирає життя майже половини тих, хто курить. Куріння спричиняє вільнорадикальні процеси, які ушкоджують судини мозку і нейрони. У осіб з цією звичкою підвищується ризик захворіти на рак, ішемічну хворобу серця, інсульт або серцевий напад.
А от ризик захворіти на ці хвороби знижується до рівня некурця лише через 15 років після того, як ви кинули курити. Це залежність, яка не приносить нічого доброго. Тютюн фактично втручається у ваш мозок і гаманець, і при цьому серйозно руйнує організм.
Ще один серйозний ворог для нашого організму – алкоголь. Надлишкове споживання алкоголю може прискорити пульс і спричинити порушення в роботі серця. Токсини, які містить алкоголь, потрапляють у кров і порушують нормальну роботу різних систем організму, зокрема серцево-судинної системи. Крім того, надлишок алкоголю безпосередньо впливає на печінку і порушує її нормальну роботу.
Дозволяйте собі відпочивати
У сучасному світі все більше людей відпочивають тільки тоді, коли відчувають виснажливу втому. Але насправді це не дуже правильно. Приділяйте собі трохи часу, не дочікувавшись повного виснаження. Психологи стверджують, що відпочивати краще часто, навіть якщо відпустка триватиме лише кілька днів. Адже неможливо повернути втрачене за 1 раз на рік.
Емоційне вигорання – справжня проблема, яка може призвести до депресії. Воно часто настає тоді, коли людина працює без перерви, не відпочиває та виконує емоційно складну роботу. Під час емоційного вигорання людина змінюється – вона стає цинічною, роздратованою, апатичною і неефективною.
Вигоріти можна як під час виконання професійних обов’язків, так і в побуті. Тому дозволяйте собі іноді відпочинок просто так. І якщо відчуваєте, що вже не маєте сил це все витримувати, терміново беріть паузу.