Як швидко впоратися з переїданням: прості поради, які допоможуть уникнути проблем зі здоров’ям
Незважаючи на те, що їжа необхідна для нормального функціонування організму, споживання занадто великої кількості калорій може призвести до переїдання та подальших проблем.
Як переїдання впливає на організм
Коли після ситного застілля людина жартує, що тріщить по швах, травна система починає серйозну, навіть карколомну боротьбу за виживання. Ця робота пов’язана в першу чергу з важким, неефективним і тривалим перетравленням занадто великих, часто занадто жирних і погано пережованих фрагментів їжі.
На жаль, в процесі засвоєння поживних речовин з їжі, неправильний спосіб її прийому колосально і дуже погано впливають на весь травний тракт, який з підвищеною силою подрібнює, переробляє, вбирає, виробляє травні ферменти, і нарешті виводить непотрібне. Постійне перевантаження органів травного тракту призводить до порушення гомеостазу в організмі, тобто загального балансу здоров’я людини.
Постійна відсутність помірності в їжі, неправильні, занадто великі порції і порушене співвідношення поживних речовин рано чи пізно неминуче призведуть до проблем зі здоров’ям. Вони пов’язані з численними захворюваннями, які можуть перерости в гострі ускладнення, що часто призводять до серйозних захворювань і навіть смерті.
Все починається в голові. Обізнаність і знання про здоровий спосіб життя, в тому числі і про правильне харчування – справа індивідуальна. Тому першим кроком до усунення проблеми надмірного харчування буде просто свідоме запобігання таким ситуаціям. Їжа приносить більше задоволення, коли вона легка і збалансована, а не примусова.
Навіть один раз переїсти нездорово і втомливо для організму. Це викликає численні, дуже неприємні захворювання. До них належать:
- печія,
- нудота,
- відрижка після їжі,
- закид вмісту шлунка в стравохід,
- відчуття тяжкості в шлунку,
- біль у животі,
- метеоризм,
- запор,
- млявість,
- надмірне потовиділення,
- загальне погіршення самопочуття.
В особливо складних випадках, коли ситуація виходить з-під контролю, можлива також сильна діарея, що супроводжується нудотою і блювотою .
На жаль, перераховані вище стани є не єдиними наслідками переїдання, а лише найпоширенішими. Але що відбувається, коли випадкова звичка стає широко поширеною? Можуть виникнути більш серйозні проблеми, наприклад:
- гастроезофагеальний рефлюкс (печія),
- коливання рівня глюкози в крові (призводить до діабету),
- порушення ліпідів (викликають захворювання системи кровообігу),
- жирна печінка,
- розлади харчової поведінки ( булімія ),
- підвищений ризик алергії,
- численні запалення в організмі,
- значне зниження імунітету,
- неприємний запах з дихання
Як не переїдати
Занадто захоплюючись смачними, важкими і незбалансованими стравами, можна викликати багато проблем зі здоров’ям. Тому не можна допускати, щоб нераціональне харчування стало звичкою.
Профілактика – це найголовніше. Є кілька перевірених методів, які можуть захистити від переїдання.
Ось декілька з них:
- перед основним прийомом їжі не потрібно голодувати,
- на тарілку варто викладати невеликі порції,
- важкі м’ясні страви хоча б частково замінити легкими свіжими овочами і фруктами або соліннями,
- кожну порцію їжі слід ретельно і повільно пережовувати,
- жирні страви не можна запивати холодними напоями, особливо газованими, які також можуть викликати метеоризм,
- слід обмежити споживання алкоголю
- не слід їсти десерт відразу після їжі,
- під час тривалого застілля слід добре прогулятися або хоча б встати з-за столу,
- припинити їсти, коли відчуєте ситість.
Як швидко впоратися з наслідками переїдання
Якщо переїли слід випити чистої води (її можна приправити м’ятою і лимоном), згодом збільшувати її кількість. М’ятний чай також швидко знімає проблеми з шлунково-кишковим трактом. Зелений чай сприяє прискоренню обміну речовин і пригнічує надмірний апетит, а фенхель підтримує роботу шлунково-кишкового тракту, має спазмолітичну, заспокійливу та болезаспокійливу дію.
Ще одним перевіреним методом боротьби з наслідками переїдання є фізична активність. Після рясного прийому їжі бажано просто прогулятися – змінене вертикальне положення тіла зменшить тиск на шлунок, що, в свою чергу, стимулюватиме травну систему до нормальної роботи.