Серотонін: важливість гормону щастя для здоров’я
Виявляється, що від 60% до 90% цього гормону формується у шлунково-кишковому тракті (ШКТ), і здоров’я всього організму залежить від цієї системи. Давайте розглянемо, як підняти рівень важливого серотоніну.
Фізичне та психічне здоров’я прямо пов’язане з функціонуванням осі “кишечник — мікробіота — мозок”. Кишечник часто називають “другим мозком”, і цей “мозок” необхідно підтримувати за допомогою правильного харчування та конкретних напоїв. Зв’язок між ним і головним мозком вже науково доведено та має складний механізм взаємодії.
Дієтологиня Світлана Фус підкреслює, що нам потрібен серотонін. Лише з відповідним рівнем цього гормону ми відчуватимемо себе здоровими та молодими.
“Правильне харчування — це основний аспект для здоров’я і краси, але без таких елементів, як сон, фізична активність, відпочинок та прогулянки на свіжому повітрі, результати будуть нестійкими. У цьому ланцюгу ключову роль відіграє кишкова мікробіота”, — зазначає експертка.
Мікроорганізми, що населяють наш кишківник беруть участь:
- у виробництві вітамінів;
- синтезі гормонів та регулюванні їхнього метаболізму;
- утворенні нейромедіаторів (нейротрансмітерів, посередників), що відповідають за роботу нашого мозку.⠀
Нейротрансмітери — це хімічні речовини, які беруть участь у передачі інформації між клітинами нервової системи (нейронами), м’язами та залозами. Один з найважливіших нейротрансмітерів гормон серотонін, 60-90% якого продукується в ШКТ. Саме його часто називають «гормоном щастя».
Дійсно, при нормальній концентрації серотоніну в організмі наше самопочуття та настрій хороші, і ми відчуваємо радість та врівноваженість. Зворотній бік може бути пов’язаний з порушенням сну, апетиту та психічного стану.
Що підвищить рівень серотоніну:
- фізична активність — аеробне навантаження, біг, плавання, їзда на велосипеді;
- адекватне споживання продуктів багатих білком — риба, яйця, бобові, яловичина, молочні продукти, тверді сорти сирів;
- споживання продуктів з клітковиною та жирами — овочі, фрукти, злакові і бобові, олії, горіхи, насіння;⠀
- сон 6-8 годин на добу;
- вміння справлятися зі стресами;
- частіше перебувати на сонці, бо для вироблення серотоніну потрібен ультрафіолет. Брак сонячного світла в зимову пору року часто призводить до поширеної сезонної депресії.
І ще дуже важливо — піклуйтеся про стан мікробіоти кишечника для підтримки нормального рівня серотоніну. Адже бактерії товстої кишки роблять важливий внесок у секрецію серотоніну кишечником.