Останні новини

Безпечне копчення: які продукти можна їсти без шкоди для здоров’я

- 21 Лютого 2024, 13:02

Копчені продукти здавна чарують своїм багатством смаків та неповторним ароматом. Їхня популярність не згасає, адже копченості не лише смачні, але й зручні у приготуванні та зберіганні.

Однак, окрім гастрономічних приємностей, копчення може нести й ризики для здоров’я. Тож, перш ніж ласувати ароматним шматочком ковбаси чи риби, важливо з’ясувати, яким способом він був приготований.

Все про копчені продукти

Копчені продукти – це смачна та популярна закуска, проте вкрай важливо знати про їхні особливості та потенційні ризики для здоров’я.

“Споживання копчених продуктів є причиною підвищеного надходження ПАВ в організм. ПАВ – продукти розпаду при горінні. Не всі виробники контролюють склад диму”, – каже нутриціологиня Анастасія Голобородько.

Експертка рекомендує обирати продукти холодного копчення. Перед покупкою важливо з’ясувати, яким чином виробник обробляє продукти та чи використовує якісну деревину для копчення.

За словами нутриціологині, найкращим вибором є товстошкіра риба холодного копчення, а не тонкошкіра гарячого. Крім самих амінокислот, інші мікронутрієнти під впливом гарячого копчення руйнуються. Продукти розпаду димлення та ПАВ накопичуються. А холодне копчення риб із щільною шкіркою – годиться.

“Такий продукт зберігає поживну цінність, жирні корисні кислоти не руйнуються, накопичення ПАВ зовсім чи майже не відбувається”, – пояснює Голобородько.

Нутриціологиня застерігає: коптильна рідина несе більше ризиків, ніж неконтрольоване швидке гаряче копчення. Її компоненти блокують ферментну систему, шкодять печінці та ниркам, а також можуть провокувати виразку, гастрит, панкреатит. З часом накопичення цих шкідливих речовин може призвести до розвитку онкологічних захворювань.

Які копчені продукти можна купувати:

  • тільки холодного копчення;
  • натурального виробництва – у продукту має бути легкий запах копчення і приємний деревний аромат;
  • якщо продукт упакований і, крім солі та прянощів, у складі зазначені Е, підсилювачі смаку або барвник, консервант – є висока ймовірність застосування коптильної рідини;
  • ненормальні та нездорові продукти копчення завжди мають яскравий колір: червоний, цегляний, бордовий – у м’яса, помаранчевий, жовтий – у риб;
  • продукт натурального копчення не має яскравого кольору і завжди трохи пахне деревиною.

Вкрай важливо використовувати принципи обмеження введення поліциклічних ароматичних вуглеводнів (ПАВ) на завершальному етапі приготування харчових продуктів.

“ПАВ є можливими канцерогенами, що утворюються під час спалювання палива у процесах копчення та прямого сушіння, які використовуються для приготування продуктів”, – каже Голобородько.

По темі