Протокол харчування для схуднення: як він працює
Протокол харчування – це комплекс дієтичних порад, які слід дотримуватися для досягнення певної цілі. Існує багато варіантів: протоколи можуть бути розроблені для автоімунних хвороб, гінекологічних проблем, таких як синдром полікістозних яєчників, або для скидання ваги.
Підхід, у якому лікування проводиться без використання фармацевтичних засобів, лише за допомогою “натуральних” методів, виглядає дуже привабливим. Це особливо важливо для людей з хронічними хворобами, які зневірилися від постійного приймання ліків та шукають методи, які обіцяють вилікувати їх назавжди. Однак щодо хронічних хвороб такі обіцянки мало підтримуються у доказовій медицині.
Протокол харчування для схуднення
Дієтичні протоколи для схуднення зазвичай базуються на припущенні, що є продукти, які сприяють набиранню ваги та їх треба уникати. Основне правило схуднення – споживати менше калорій, ніж витрачає людина. Дієтичні протоколи зазвичай працюють саме так – вони видаляють продукти з високою калорійністю, замінюючи їх більш низькокалорійними.
Але справа не в тому, що ми скидаємо вагу від певної їжі та набираємо від іншої. У контексті схуднення немає різниці, звідки прийшли 500 калорій – з чипсів чи з гречки. Різниця є в харчовій цінності продуктів, вмісті макро- і мікроелементів.
Чому не варто обмежувати себе в харчуванні без потреби
Посилені дієтичні обмеження важко дотримуватись, це може призвести до хронічного стресу. Мало хто здатний прожити все життя, постійно відкидаючи собі в улюблених продуктах, і це часто призводить до переїдання, вини та сорому.
Якщо є чіткі медичні причини для обмеження, наприклад, алергія, це інша справа. В іншому випадку – незначне обмеження, яке не приносить очевидної користі, але значно знижує якість життя та підвищує ризик розвитку харчових порушень.
Яких харчування принципів потрібно дотримуватись Здорове харчування не передбачає жорстких заборон. Важливо прагнути поєднання науково обґрунтованих рекомендацій і того, що вам подобається. Дозволяйте собі все, що хочете, але у розумних кількостях.
Поступово вводьте у життя корисні звички:
- включайте в раціон цільнозернові продукти, крупи, крохмалисті овочі;
- щодня вживайте п’ять порцій фруктів та овочів;
- частіше їжте рибу, включаючи жирні сорти, такі як лосось, форель, оселедець, сардини, скумбрія;
- скорочуйте споживання насичених жирів – жирне м’ясо, ковбаси, вершкове масло, жирні молочні продукти – до 5 – 6% загальної калорійності раціону;
- обмежуйте споживання солі до 6 г на добу;
- пийте, коли відчуваєте спрагу.