Останні новини

Як уникнути переохолодження та обмороження: дієві поради у морозні дні

- 09 Січня 2024, 14:01

Обмороження і переохолодження можуть виникнути при сильному морозі, а також навть тоді, коли термометр за вікном не показує температуру нижче нуля. Адже тривале перебування на холоді може призвести до небезпечної для життя гіпотермії. Тому треба ретельно готуватися до прогулянки у холодні дні.

Головне – одяг

Одяг для холодної погоди має складатися з кількох шарів. Має добре ізолювати й водночас дозволяти піту випаровуватися, оскільки вологість є одним із найважливіших факторів, що підвищують ризик обмороження. Ідеальне зимове взуття має широкий носок, низький каблук і на один розмір більше літнього взуття. Такий запас дозволить при необхідності надіти додатковий шар теплих шкарпеток.

Але найголовніше – шапка. Шкіра голови дуже добре васкуляризована, тому таким чином ви втрачаєте найбільше тепла.

Треба рухатися

Якщо вам з якихось причин доводиться залишатися на морозі довше запланованого часу, не стійте на місці. Зігрійтеся рухами. Ходіть, стрибайте, рухайте руками та пальцями ніг. Руками (сухими і без рукавичок) потріть ніс, тим самим покращуючи його кровопостачання. Якщо можливо, зробіть кілька нахилів і присідань.

Допоможе крем

Лікарі нагадують – змащуйте шкіру обличчя захисними кремами. Переважно тими, які призначені для захисту шкіри від морозу. Крем добре подіє перед прогулянкою та допможе зберегти шкіру неушкодженою.

Алкоголь – під забороною

Під час зимових прогулянок нерідко люди, щоб зігрітися споживають алкогольні напої. Та вони лише справляють враження зігріваючого напою. Адже після першого відчуття жару внаслідок підвищення тиску настає загальне охолодження.

Як уникнути переохолодження

Симптоми обмороження

При обмороженні пошкоджена ділянка стає білою, онімілою і холодною. Залежно від ступеня ураження зміни можуть повністю регресувати або посилюватися аж до некрозу. Розрізняють чотири ступені тяжкості обмороження:

  • 1 ступінь –  передбачає тимчасове порушення кровообігу в охолодженій області і проявляється, серед іншого, болем, почервонінням або блідістю, поколюванням і невеликим набряком. Це оборотний процес, який зачіпає лише епідерміс і не викликає постійних змін.
  • 2 ступінь – на поверхні шкіри з’являються пухирі з серозною рідиною, вона також синіє і сильно набрякає. При пошкодженні він досягає більш глибоких ділянок епідермісу.
  • 3 ступінь – пошкодження зачіпає епідерміс, дерму, а іноді і більш глибокі тканини. Шкіра некротизується і багряніє.
  • 4 ступінь – обмороження вражає цілі частини тіла, наприклад, палець, включаючи кістки. Вони настільки серйозні, що пошкоджений орган не завжди вдається врятувати.

Перша допомога

Якщо ви думаєте, що у вас обмороження, спочатку злегка зігрійте це місце. Охолоджена шкіра відреагує на тепло сильним болем, але обмороження, навіть сильне, не викликає болю.

Щоб мінімізувати наслідки обмороження: зніміть одяг, особливо якщо він мокрий. Зробіть руханку.
Використовуйте перевірений спосіб – шкіра до шкіри – якщо пальці мерзнуть, просто покладіть руки під пахви. Зазвичай обмороження буває поверхневим, і в такій ситуації просте переміщення в тепле місце відновлює належну температуру і кровопостачання шкіри. Пийте теплу рідину з цукром.
Прийміть теплу ванну – за умови відсутності ран на шкірі. Температура води спочатку повинна бути не вище 25-30 градусів Цельсія, через декілька хвилин можна додати воду більш високої температури, але не вище 40 градусів Цельсія.

Якщо шкіра більш серйозно пошкоджена, якнайшвидше зверніться до лікаря!

 

 

По темі