Зелень для здоров’я та краси: чим корисна петрушка
Петрушка дуже популярна в багатьох країнах світу. На кухні використовують як її корінь, так і листя. Крім того, що вона надає стравам неповторний смак, ще й має цілющі властивості, якими користуються багато поколінь.
Властивості петрушки
Петрушка – вид рослини з сімейства селерових. Крім своїх кулінарних якостей, петрушка, а точніше ефірна олія, отримана з неї, володіє багатьма цілющими властивостями.
З лікувальною метою використовують корінь і листя. Корінь містить ефірну олію, яка в своєму складі має: апіол,
міристицин, β-фелландрен, фталіди. Листя мають невелику кількість олії, вітаміну С (близько 200 мг на 100 г трави) і β-каротину, солі заліза, кальцій, калій.
Тривале варіння петрушки позбавляє її вітаміну С (вітамін розкладається).
Застосування петрушки
Подавати петрушку слід свіжо нарізаною. Також можна приготувати смачний фруктовий коктейль з додаванням свіжої петрушки. Вона буде ледь відчутним і збагатить напій вітамінами і мінералами.
Щодо цілющої дії петрушки, то завдяки ефірній олії, яка міститься як у листях, так і в корені, подразнюється паренхіма нирок, а отже, підвищується клубочкова фільтрація в нирках. Результат – сечогінний ефект. Крім того, інгредієнти, що містяться в петрушці, надають розслаблюючу дію на мускулатуру сечовивідних шляхів і кишечника. Вони також сприяють стимуляції вироблення слини і шлункового соку. Вони також мають антисептичну (дезінфікуючу) дію.
Корінь петрушки використовують:
- при зменшенні виділення сечі та затримці води в організмі (набряки),
- при запаленні нирок і сечового міхура,
- при наявності каменів у нирках,
- при розладах травлення.
Використовують петрушку і в косметиці. Завдяки дезінфікуючим властивостям ефірної олії її екстракти використовуються в косметиці для догляду за акне і жирною шкірою, а також в препаратах для жирного волосся. Високий вміст вітаміну С є чудовим джерелом антиоксидантів у освітлюючих і омолоджуючих кремах. Крім того, екстракти петрушки присутні в косметиці для відбілювання і тонізації шкіри.
Протипоказання
Протипоказаннями до застосування петрушки є: ниркова паренхіма, порушення роботи нирок.
Апіол, який міститься у петрушці, компонент ефірної олії, у високих дозах сильно стимулює скорочення гладкої мускулатури, наприклад, сечовивідних шляхів, кишечника.
Особливо небезпечний апіол під час вагітності – він може призвести до скорочення матки (абортивний ефект).