Желатин: що варто враховувати при його вживанні
Желатин – це харчова добавка, яка часто вживається в різних стравах. Без желатину не можна приготувати такі смаколики, як желе чи суфле. Якщо ви хочете дізнатися, чи містить продукт желатин, то подивіться на упаковку – в складі він позначений кодом Е441. Желатин не тільки використовують у харчуванні, але й у медицині для лікування шкіри, суглобів, волосся, нігтів та хребта. Але також варто знати про шкідливість желатину.
Харчова цінність желатину
Желатин виробляють з кісток, хрящів, шкіри, рогів та копит тварин. Тому він містить багато колагену. Цей волокнистий білок становить майже третину всіх білкових клітин в людському організмі.
Желатин також багатий на такі амінокислоти:
- пролін;
- лізин;
- глутамінова кислота;
- аспаргінова кислота;
- аланін;
- гліцин.
Остання амінокислота має заспокійливий ефект та є енергетиком. Аланін також важливий для людського організму, він перетворюється в карнозин, який підвищує витривалість та запобігає передчасному старінню.
Калорійність харчового желатину
Калорійність желатину – 355 ккал на сто грамів. Якщо ви хочете схуднути, то майте на увазі, що желатин дуже калорійний. Людям з ожирінням слід вибирати продукти з малою кількістю желатину. Проте желатин добре засвоюється організмом та сприяє травленню. Незважаючи на високу калорійність, існують дієти, в яких до курячого м’яса, молока та яєць додають желатин. У деяких дієтах радять для схуднення їсти желатин, розчиняючи його у воді. Такий «коктейль» наситить організм.
Розглянемо функції організму, які можуть поліпшитися від споживання желатину.
Чим корисний желатин
- Сприяє росту кісток після переломів або тріщин.
- Зміцнює волосся, зуби та нігті.
- Допомагає профілактиці інфаркту та зміцненню серцево-судинної системи.
- Згладжує зморшки на шкірі завдяки живленню її колагеном.
- Покращує роботу шлунково-кишкового тракту.
- Пришвидшує обмін речовин в організмі.
- Покращує живлення клітин мозку та роботу нервової системи.
- Зміцнює м’язи.
Що лікує желатин
Желатин призначають пацієнтам з різними видами крововиливів у легені, шлунку або кишечнику, а також з гемороїдальним діатезом. Желатин, який вживається в їжі, також корисний для людей з остеохондрозом шиї та частими носовими кровотечами.
Желатин містить амінокислоти, які сприяють чоловічому здоров’ю. Наприклад, в желатині є аланін – амінокислота, яка активізує функцію передміхурової залози. Якщо в організмі не вистачає цієї амінокислоти, сечовиділення може бути утрудненим та болісним. Крім того, аланін застосовують для лікування раку простати.
Желатин для здоров’я суглобів
Желатин особливо важливий для суглобів, бо він містить колаген – білок, який потрібний для опорно-рухового апарату. Зі старістю колагену в організмі стає менше, тому суглоби зношуються та рухатися стає все складніше.
Після декількох тижнів регулярного споживання желатину можна помітити поліпшення стану суглобів та м’язів, підвищення рухливості та самопочуття.
Курс лікування желатином для суглобів триває два тижні, протягом яких треба щодня вживати не менше 10 грамів желатину. Для цього ввечері приготуйте лікувальний напій: залийте дві чайні ложки желатину 1/4 склянки води або молока та залиште суміш на ніч. На наступний ранок, за півгодини до сніданку, випийте цей напій.
Щоб краще засвоїти желатин, до напою можна додати чайну ложку лимонного соку або пів таблетки аскорбінки. Для такого напою можна брати меншу концентрацію желатину, а саме чайну ложку на 250 мл води.
Використання желатину в косметології
- Желатинові ванночки для пальців допомагають зробити нігті міцнішими. Цю процедуру можна виконати в домашніх умовах: достатньо розтворити один пакетик желатину в 100 мл холодної води. Залиште розчин на дві години, щоб він набух. Потім підігрійте його, не допускаючи кипіння. Охолодіть суміш до 40 градусів і додайте до неї будь-який сік з овочів або фруктів: буряковий, лимонний, апельсиновий чи морквяний. Чим більше соку містить аскорбінову кислоту – тим краще, бо вона сприяє засвоєнню амінокислот. Тепер можете занурити пальці в ванночку на пів години. Роблячи це через день, ви посилите свої нігті.
- Щоб позбутися зморшок, візьміть чайну ложку желатину і пів склянки води. Змішайте желатин з водою і зачекайте, поки розчин стане густим. Потім підігрійте його до рідкого стану і зачекайте, поки він охолоне. Додайте ваші улюблені фрукти або овочі, збиті в блендері, і використайте як маску для обличчя.
- Желатин також корисний для зміцнення волосся. Змішайте столову ложку желатину, чайну ложку яблучного оцту і 4 краплі ефірної олії розмарину в склянці води. Залиште суміш на пів години, щоб вона набухла. Нанесіть суміш на волосся біля коренів і тримайте 15 хвилин. Після цього змийте суміш, помивши голову шампунем.
Шкідливість желатину та протипоказання до його застосування
- Желатин не рекомендується людям, які мають тромби, бо він збільшує в’язкість крові.
- Желатин сприяє утворенню солей, тому людям, які мають каміння в нирках, слід уникати його вживання.
- Іноді желатин може викликати запор або геморой.
- У деяких людей може бути алергія на желатин, тому слід слідкувати за своїм самопочуттям після його споживання.
Однак, якщо вживати желатин у помірних кількостях і не мати згаданих вище проблем із здоров’ям, желатин – корисний і потрібний продукт.
Майте на увазі, що желатин не містить достатньо вітамінів і мінералів, тому спортсменам не слід використовувати його як повноцінну харчову добавку.