Як правильно харчуватися при низькому гемоглобіні
З курсу біології у школі ми знаємо, що еритроцити мають вигляд двоконвексного диска і містять гемоглобін — білок, який у легенях сполучається з киснем і доставляє його до клітин тіла. Зворотно він відбирає вуглекислий газ від клітин і знову йде в легені, щоб звільнити вуглекислий газ і набрати кисень.
За симптомами лікар може запідозрити дефіцит гемоглобіну і призначити необхідні аналізи. І якщо його низький рівень буде підтверджено, це привід для ретельного дослідження і пошуку причин такого стану. А якщо зі здоров’ям все добре і вам було призначено тільки коригування харчування, зверніть увагу на такі універсальні поради.
Їжте продукти, багаті залізом
Цей мікроелемент потрібний організму для того, щоб виробляти гемоглобін, а при його дефіциті може розвиватися один з найпоширеніших видів анемії — залізодефіцитна.
Які продукти багаті на залізо:
- риба та м’ясо;
- субпродукти: нирки, печінка, сердечка; броколі;
- зелені листові овочі: капуста, шпинат та ін.;
- гречка, сочевиця, квасоля;
- яйця; насіння, горіхи, сухофрукти.
Низький вміст заліза в раціоні може бути пов’язаний з переважанням у ньому рослинної їжі, що часто зустрічається серед вегетаріанців. У такому разі дефіцит заліза додатково обтяжується дефіцитом вітаміну В₁₂, який також міститься в продуктах тваринного походження. Тому так важливо дбати про збалансоване харчування.
Додайте до раціону продукти, що містять фолієву кислоту
Фолієва кислота — це вітамін В₉ або Вс, який бере участь у процесах виробництва гемоглобіну в організмі. Відповідно дефіцит цього вітаміну може стати причиною фолієводефіцитної анемії.
У яких продуктах міститься фолієва кислота:
- спаржа;
- яйця;
- бобові: горох, квасоля, сочевиця;
- листова зелень та капуста, салат, шпинат.
Пам’ятайте про вітамін С
Вітамін С бере участь у засвоєнні заліза організмом, тому також корисно додати до раціону наступні продукти:
- ягоди: смородина, полуниця та ін.;
- цитрусові: грейпфрут, апельсин, мандарин, лимон;
- знову-таки зелені листові овочі: капуста, шпинат тощо.
Не забувайте про вітамін А
Вітамін А, а також його попередник бета-каротин є ще одним важливим учасником процесу засвоєння заліза.
Шукайте його в плодах червоного та помаранчевого кольору, зелених рослинах і продуктах тваринного походження:
- печінка тріски;
- яловича печінка;
- солодка картопля (батат);
- гарбуз;
- морква;
- помідори;
- шпинат.
Вітамін А належить до групи жиророзчинних, тому для того, щоб отримати більше користі від овочів і фруктів, вживайте їх у поєднанні з жирами, наприклад, вершковим маслом, рослинними оліями, жирними вершками.
Чим не зловживати
Кальцій погіршує засвоєння заліза, але не можна повністю виключати його з раціону, оскільки цей елемент все ж таки потрібний нашому організму. Краще вживати його окремо від продуктів, що містять залізо.
Де міститься кальцій:
- молоко та молокопродукти: сир, кефір, йогурт, сметана;
- соя та соєві продукти, наприклад, сир тофу;
- інжир.
Також на засвоєння заліза можуть вплинути кава та чай. Замість них краще введіть у свій раціон трав’яні чаї, компоти й морси на основі фруктів і ягід.
Разом з коригуванням харчування лікар може призначити препарати, що містять залізо або інші добавки. І тут є важливий момент: нічого не призначайте собі самостійно. Крім заліза, аптечні засоби містять вітаміни й інші мікроелементи, а тому є ризик перевищити безпечні дози, отримати гіпервітаміноз та інші побічні ефекти.