Недостатня кількість води: 9 ознак, що вам потрібно пити більше
Вода – це цілюща волога, яка має важливе значення для нашого організму. Розглянемо роль води в нашому житті та відповімо на найактуальніші запитання про те, скільки води потрібно пити щодня.
Симптоми дегідратації організму
Проблема в тому, що немає однозначних ознак, що тілу не вистачає саме води, окрім спраги. Чому? Багато симптомів можуть бути спільними з різними хворобами, порушеннями ШКТ, нирок, печінки та іншими недугами центральних систем тіла. Раптові головні болі можуть бути спричинені застудою, зміною артеріального тиску, втомою або ж дефіцитом води. Але все ж є ряд ознак, за якими варто подумати про збільшення щоденного споживання рідини.
Недостатнє потовиділення під час сильної фізичної активності через дефіцит води в тілі
Фізичні навантаження дуже швидко розігрівають тіло, а потовиділення – це головна функція охолодження. Що стається, коли в організмі немає достатньо води? Він не витрачає її на охолодження, а забезпечує найважливіші цілі, а саме підтримку критично важливих процесів, які відбуваються в центральних системах.
Якщо ви не пітнієте або потовиділення незначне під час напружених тренувань, під час тяжкої фізичної праці, то це очевидна прикмета того, що ви п’єте мало води.
Повільний обмін речовин через нестачу води
Якщо немає інших причин появи судом у животі, відчуття довготривалої важкості в шлунку після їжі, наявності ситості навіть після легкого сніданку – це явний дзвінок, що тілу не вистачає води.
Неприємний запах з рота через недостатнє вживання води
Дегідратація тіла безпосередньо пов’язана зі слизовою ротової порожнини. Коли вона висихає, у роті у бактерій починається “гучна вечірка”, на якій вони активно і з задоволенням розмножуються, а продукти їхньої жвавої діяльності залишають неприємний запах.
Слабка спрага в разі дефіциту води в тілі
Може здаватися, що це дуже очевидний симптом, але слід враховувати один фактор. Коли ми відчуваємо спрагу – це не просто симптом того, що ви хочете пити. Це сигнал про те, що рівень дегідратації досяг критичних рівнів.
Дізнатися наскільки все серйозно можна двома простими способами:
- Колір сечі. При нормальному рівні зволоження тіла сеча має світло-жовтий колір. Якщо ви бачите темніший колір, значить вона концентрована і час почати пити воду в достатніх кількостях ВЖЕ ЗАРАЗ!
- Частота сечовипускання. У середньому людина ходить за маленькою потребою 7-10 разів на день, тому, якщо ви помітили цифри нижче, значить у вас дегідратація. Але згодні, рахувати походи в “кімнату очікувань” – таке собі заняття. Є спосіб простіший і ефективніший. Випиваємо натщесерце 0.7 л води і якщо за 30-40 хвилин позиву до сечовипускання немає, значить, тіло дегідроване.
Варто розуміти, що в цьому випадку спрага може бути такою слабкою, що можна ігнорувати надходження рідини в тіло. Але дуже швидко ситуація погіршиться, що може призвести до небажаних наслідків. Спрага переросте в інтенсивну форму, за якої ви будете майже завжди хотіти пити. Надлишкове надходження води в тіло часто викликає розлад шлунково-кишкового тракту, рідкі стільці, блювотні рефлекси та інші неприємні симптоми.
Недостатня гідратація призводить до частої втоми, оскільки вона негативно впливає на центральні системи
Кровообіг погіршується, обмін речовин уповільнюється і наш організм виробляє менше енергії. Ви знайомі з цим відчуттям, коли ви виспалися, не напружувалися фізично, не хворіли, але відчуваєте втому вже не один день? Організм потребує достатньої гідратації.
Неконтрольоване бажання з’їсти щось солодке через дегідратацію організму
Це все пов’язано з нестачею енергії. Організму не подобається це стан млявості та втоми, він хоче рухатися. Що ж робити в такому випадку? Звичайно, знайти швидке джерело енергії, а це цукор і прості вуглеводи. Якщо у вас раптово з’являється потяг до солодкого, варто подумати про рівень гідратації у вашому тілі.
Суха шкіра через недостатнє споживання води
Вода живить, зволожує і насичує клітини епідермісу, щоб вони ефективно виконували свої функції. Не секрет, що зволожена шкіра виглядає чудово, і це не тільки завдяки кремам та іншим засобам для догляду. Вони лише допомагають, а вода – це ключ до сяючої, молодої шкіри.
Недостатнє вживання рідини обов’язково виявиться на епідермісі:
- втрата еластичності та пружності;
- сухість;
- лущення;
- прискорення процесів старіння;
- зморшки не тільки стають більш помітними, а й активно формуються нові.
Проблеми зі шкірою – очевидна ознака дегідратації.
Низький артеріальний тиск через нестачу води
За нестачі води в організмі наша кров стає більш концентрованою, а точніше, густою. Її подача до органів уповільнюється (потік по кровоносних судинах втрачає необхідну швидкість), а ми, у свою чергу, починаємо відчувати слабкість, запаморочення і те саме прискорене серцебиття, бо наш внутрішній двигун намагається підняти артеріальний тиск.
Якщо знижений артеріальний тиск не пов’язаний з якимись конкретними патологіями центральних систем, це в 99% випадків означає, що ви довгий час пили дуже мало рідини.
Проблеми зі шлунково-кишковим трактом через зневоднення
У разі дегідратації організм літерально висмоктує воду звідусіль, і перш за все – це шлунково-кишковий тракт. Набряклість і спазми без очевидної причини – ознака недостатнього вживання води. Слід звернути на це особливу увагу у випадках, коли животик “бурчить” на вас з регулярністю. Звичайно, не зайвим буде звернутися до профільного лікаря, щоб виключити різні хвороби, але випити зайву склянку водички точно не завадить (якщо у вас немає рекомендацій лікаря щодо норм вживання рідини на добу).
Наслідки нестачі води в організмі
Усе, про що ми говорили вище, і є основними наслідками. Але за тривалого виснаження організму дегідратацією відбувається перетворення легких симптомів у патологічні стани в хронічній формі. Насамперед це стосується окислення клітин. А, як відомо, ми складаємося з клітин. Вода для людини (і не тільки) – це життя, відповідно, дефіцит води…
Зневоднений організм являє собою картину, де художник зобразив усілякі хвороби у вигляді коридору з гаснучими лампочками.
Кожна лампочка являє собою окрему патологію центральних систем:
- ЦНС;
- шлунково-кишковий тракт;
- епідерміс;
- серцево-судинна система;
- психологічні відхилення на тлі комплексного збою роботи організму тощо.
Зневоднений організм по суті не має чіткої симптоматики та певних дисфункцій. Адже як перше, так і друге може проявитися де завгодно і з будь-яким рівнем інтенсивності. Усе безпосередньо залежить від початкового стану ваших центральних систем і здоров’я загалом.
Скільки потрібно пити води на день особисто вам
Є багато рекомендацій, які можуть варіюватися від восьми склянок до півтора літра або більше. Однак це лише узагальнені норми, які не враховують індивідуальні особливості кожної людини.
Якщо ви хочете знати свою оптимальну кількість рідини, вам слід взяти до уваги декілька важливих факторів:
- Ваш організм потребує різної кількості води в залежності від багатьох умов. Ваша вага і зріст, рівень фізичної активності, стать і стан здоров’я – все це впливає на те, скільки води вам потрібно пити щодня.
- Ваше місце проживання. Людина, яка живе в гарячому кліматі, повинна пити більше води, ніж людина, яка живе в помірній зоні. Причина в тому, що в першому випадку організм втрачає більше вологи через потіння.
- Ваше середовище. Наприклад, якщо ви перебуваєте в приміщенні, де температура повітря перевищує 25℃ і вологість низька, вам потрібно пити більше води, ніж при температурі 20-23℃ і середній вологості.
- Ваше здоров’я. Деякі хвороби, особливо хронічні, вимагають збільшення або зменшення споживання рідини в порівнянні зі звичайними нормами.
- Ваше харчування. Від того, що ви їсте, залежить, скільки додаткової води вам потрібно.
За умови збалансованого харчування, ви отримуєте приблизно таку кількість води:
- близько 20% води ми отримуємо з їжі;
- 80% води ми п’ємо у вигляді рідини.
Зрозуміло, що якщо ви рідко їсте супи, зелень і овочі, то кількість води, яку ви отримуєте з їжі, буде мінімальною. Тому більш точним способом визначити вашу потребу в воді є використання такої формули: помножте вашу вагу на 30 і отримайте кількість води в літрах, яку вам слід випивати щодня. За цієї формули 12-річній дитині з вагою в 40 кг достатньо буде пити 1.2 літра води на день, а не 2 літри. Але, звичайно, не забувайте про п’ять факторів, які були згадані вище, і коригуйте кількість води, яку ви п’єте, виходячи з формули “ваша вага х 30”.
Звідки взялося число 30? Це результат численних наукових досліджень, які показали, що для нормальної роботи організму потрібно споживати 30 мл води на кожен кілограм маси тіла на день.