Анатолій Івашина: “За роки повномасштабної війни спортсмени Кам’янського завоювали більше медалей, ніж за останні передвоєнні роки”
Війна внесла суттєві корективи в усі сфери життя, зокрема й у спорт. Про те, як адаптувалася спортивна спільнота Кам’янського до нових реалій, які досягнення демонструють місцеві спортсмени, та як спорт допомагає нашим захисникам повернутися до мирного життя, розповів начальник управління молоді та спорту Кам’янської міської ради Анатолій Івашина.
Спорт в умовах війни
– Вже більше трьох років в Україні триває війна. Як це вплинуло на спортивне життя в Кам’янському?
– Безумовно, спорт, як і всі галузі життєдіяльності людей, змінився. Звичайно, найважче було в перші місяці війни, коли панувала невизначеність. Не зрозуміло було, як взагалі буде функціонувати місто і його інфраструктура. У перші дні багато наших спортсменів, на яких ми покладали великі надії, які були готові досягати перемог і здобувати спортивні звання, виїхали з міста. Такою була реальність того часу. Ми намагалися вплинути на рішення їхніх батьків, просили залишитися. Але вони дуже переживали за безпеку дітей, тому обрали свій шлях.
– А ті, хто залишилися…
– Ті наші спортсмени і тренери, які прийняли рішення залишатися в місті, з перших днів дуже активно включилися у допомогу нашим військовим та переселенцям, які масово почали прибувати в наше місто. Так, наприклад, на базі дитячо-юнацької спортивної школи №1 був створений волонтерський хаб. У ньому, до речі, з 2014 року працює наша «Жіноча сотня», яка активно допомагає ЗСУ. Вони виготовляють дуже потрібну для військових продукцію: сітки, матраци, кікімори для снайперів, а також різні швейні вироби, елементи форми. Уже знаючи про такий волонтерський досвід у цій спортивній школі, багато тренерів з інших закладів, спортсменів та їхніх батьків без особливих запрошень почали щоранку о 9:00 збиратися в ДЮСШ №1. Люди приносили туди допомогу для переселенців та наших військових. Це були продукти, медикаменти, одяг. Адже в місто тоді прибули близько 20 тисяч людей. Вони були «з порожніми руками», у чому були – в тому й приїхали, маючи з собою лише документи та невелику суму грошей. Ми розміщували їх у приміщеннях наших спортивних залів спортшкіл, організовували пункти харчування та надавали все необхідне. Це все стало можливим завдяки нашому тренерському колективу, батькам та нашим вихованцям, безумовно, більш старшого віку.
– Чи зупинився в ці дні тренувальний процес? Як працювали спортивні секції в умовах війни?
– Поряд із волонтерською діяльністю наші тренери не припиняли навчально-тренувальний процес. Ми вже були загартовані періодом коронавірусу, коли під час карантину наші тренери проводили тренування на відкритих майданчиках. Практично те ж саме почалося і в перші дні війни, оскільки спортивні зали найчастіше були зайняті людьми, які потребували притулку. Тому наші тренери з вихованцями знову пішли в лісопосадки та на відкриті спортивні майданчики, щоб підтримувати себе у формі. Дякуючи адміністрації нашого міста та міському голові Андрію Білоусову, на той момент у місті вже було шість відкритих спортивних комплексів: два на лівому березі, два на «Черьомушках», на проспекті Конституції на Соцмісті та в селищі Карнаухівка.
– А коли спортсмени розпочали брати участь в змаганнях?
– Завдяки тому, що наші спортсмени продовжували тренування, а найголовніше – прагнули змагатися, уже з квітня 2022 року наші вихованці почали брати участь у змаганнях міського, обласного та всеукраїнського рівнів. У нас була ціль – витягнути дітей зі стану тривоги, відволікти їх від жахіть війни, зайняти чимось позитивним. І вже у травні ми мали перших чемпіонів. Спочатку вихованці відділення козацького двобою ДЮСШ №1 привезли медалі з чемпіонату України. Згодом відзначилися на всеукраїнських змаганнях плавці ДЮСШ №5 та тхеквондисти ДЮСШ №4. Ці успіхи стали прикладом того, що війна, безумовно, дуже складний період як для організації спортивно-масових заходів, так і для тренувального процесу. Але іншого дитинства у наших дітей не буде, тому вони адаптувалися до цих складних умов. Спортивне життя знову стало дуже активним у нашому місті.
– Чи є спортсмени, які повернулися з-за кордону?
– Так, багато сімей повернулися, адже зрозуміли, що їхні чоловіки, брати й сини потребують міцного тилу. Спортсмени, які тренувалися за кордоном, привезли новий досвід. Вони відзначили, що там більш комфортні умови тренування, кращий інвентар. Але такої мотивації та такого рівня підготовки, які мають наші спортсмени, багато європейських країн не має. І за той час, коли наші вихованці були за кордоном, вони мали можливість брати участь у низці змагань, і майже всі вони ставали призерами. А ті, які й досі залишаються там, також виборюють нагороди вищого ґатунку. До прикладу, це тхеквондист Михайло Капуста, який зараз тренується в Німеччині, і постійно виборює нагороди міжнародних змагань. Це і наші плавці, які залишились в Іспанії, в Італії. Це представники силових єдиноборств, відділення карате, серед яких Колішевський-молодший, який виграв чемпіонат Німеччини. Тобто рівень наших спортсменів явно не поступається рівню європейцям.
– Скільки спортсменів із Кам’янського служать у ЗСУ?
– За нашими підрахунками, у лавах Збройних Сил України зараз перебувають понад 500 спортсменів із Кам’янського. Ми знаємо, в яких підрозділах вони служать і на яких напрямках знаходяться, підтримуємо з ними зв’язок і намагаємося допомагати. З перших днів війни спортивна спільнота міста активно долучилася до підтримки армії. Тренери, адміністрація спортивних закладів, технічні працівники спортшкіл – загалом близько 1000 людей – добровільно почали відраховувати частину своєї заробітної плати на потреби військових. Від 2022 року нам вдалося зібрати майже мільйон гривень. Спочатку кошти спрямовували на закупівлю бронежилетів, пластин до них та шоломів, а зараз ми купуємо FPV-дрони й засоби зв’язку, які безпосередньо просять наші військові. На жаль, війна триває, і процес мобілізації продовжується. Лише за останні два місяці до лав ЗСУ приєдналися наш тренер зі спортивної гімнастики та тренер з плавання. Водночас маємо і важкі втрати – серед наших колег є ті, хто віддав своє життя, захищаючи Україну.
– Як спортивна спільнота допомагає тим, хто повернувся з війни?
– Війна змінила наші пріоритети. Якщо раніше головним завданням було виховання спортсменів високого класу, здатних представляти місто й країну на міжнародних змаганнях, то зараз не менш важливо допомагати адаптуватися до мирного життя нашим військовим. Багато з них повертаються з пораненнями чи отримують інвалідність. І саме фізична культура та спорт є однією з найефективніших форм реабілітації. У нашому місті активно працюють командні види спорту, які дають хороші результати в соціальній адаптації ветеранів. За ініціативою міського голови було створено міський центр комплексної фізичної адаптації осіб постраждалих внаслідок війни та осіб з особливими потребами «Незламні». Наразі в Центрі постійно працюють шість тренерів із різних видів спорту: загальна фізична підготовка, легка атлетика, силові єдиноборства та армрестлінг. Нещодавно до команди долучився молодий тренер зі стрільби з лука, який має бойовий досвід. Це особливо ефективний адаптивний вид спорту, що розвиває витримку, увагу та холоднокровність, а також позитивно впливає на психологічний стан ветеранів.
– Скільки людей відвідують Центр «Незламні»?
– Наразі в Центрі займаються близько 400 людей – це ветерани, військові, а також члени їхніх сімей, родини загиблих, полонених і зниклих безвісти захисників. Завдяки підтримці міської влади в Центрі є все необхідне для тренувань: сучасний спортивний інвентар, бігові доріжки, велотренажери, луки для стрільби тощо. Крім того, ветерани та їхні сім’ї можуть відвідувати басейн.
– Які заходи вже проводилися для ветеранів і які плануються?
– У цьому році ми організували масштабний спортивний захід для наших воїнів – «Ігри мужніх». Це змагання для справжніх героїв, мета яких – підтримати ветеранів, підняти їхній моральний дух і сприяти фізичному відновленню. Учасники з великим ентузіазмом брали участь у змаганнях, відзначаючи позитивний вплив фізичних навантажень. У червні, за підтримки міського голови, в Кам’янському відбудуться всеукраїнські змагання зі стронгмену серед ветеранів війни. Цей захід спрямований на залучення військових і їхніх родин до регулярних занять спортом, що є важливим етапом їхньої реабілітації та інтеграції у мирне життя.
Плани на весняно-літній сезон 2025 року
– Які спортивні заходи та турніри плануються у Кам’янському навесні та влітку 2025 року?
– Окрім підтримки військових та ветеранів, ми продовжуємо організовувати спортивно-масові заходи для мешканців міста. Адже працівники великих підприємств, які працюють у тилу, також роблять вагомий внесок у нашу спільну перемогу. Одним із ключових подій сезону стане традиційний легкоатлетичний пробіг, який тепер має військово-патріотичне спрямування. Ми біжимо не просто заради спорту, а в пам’ять про загиблих захисників і для привернення уваги до долі військовополонених. Весь світ має про це знати, і спорт є одним із ефективних способів донесення цих важливих меседжів до суспільства. Також запланований велопробіг пам’яті загиблих воїнів. Такі заходи мають не лише спортивну, а й виховну функцію. Якщо раніше молодь була менш зацікавлена в питаннях патріотичного виховання, то тепер це кардинально змінилося. Тепер немає жодного, хто б не відповів би на гасло «Слава Україні» – «Героям Слава». Вони дійсно розуміють, яким Героям Слава, і хто ці Герої. Ці Герої — їх батьки, брати, сестри, матері, ті, які встали на захист Україні. Ще заплановано проведення численних турнірів з олімпійських та неолімпійських видів спорту. Літній період також є важливим етапом підготовки до осінньо-зимового сезону, коли стартують основні чемпіонати України, Європи та світу. Окремо варто зазначити, що у 2026 році відбудуться зимові Олімпійські ігри. Кам’янське хоч і не є зимовим спортивним регіоном, але двоє наших спортсменів входять до молодіжної збірної України з хокею, яка нещодавно здобула срібло на чемпіонаті світу серед гравців до 20 років. Зараз вони тренуються у Києві, і є всі підстави сподіватися, що вони зможуть потрапити до складу національної збірної на Олімпіаду-2026.
– Чи планується у місті створення нових спортивних секцій, або напрямків? І чи заплановано оновлення чи будівництво нових спортивних об’єктів у місті?
– З початком повномасштабного вторгнення було ухвалено рішення не розпочинати нове будівництво чи капітальні ремонти до завершення війни. Це цілком зрозуміло, адже зараз головне – підтримка наших Збройних Сил. Втім, усі існуючі спортивні майданчики, школи та спортивні комплекси продовжують працювати й потребують належного обслуговування. Ми вдячні міській владі за те, що вона знаходить можливість виділяти кошти на їхню підтримку, а також на оновлення спортивного інвентарю.
Кам’янське – місто спортивних людей
– У місті значно зросла кількість майстрів спорту України. Скільки їх зараз і з яких видів спорту?
– Війна принесла багато горя в наші домівки, але разом із цим вона зробила наших дітей більш цілеспрямованими. Вони почали цінувати кожну хвилину і використовувати її з максимальною користю. У спортсменів з’явилася так звана «спортивна злість», яка позитивно вплинула на їхні результати. За два останні роки повномасштабної війни наші спортсмени завоювали більше медалей, ніж у довоєнний період. У 2023–2024 роках 24 кам’янчанина отримали звання майстра спорту України з олімпійських і неолімпійських видів спорту. Це чудовий результат, яким ми пишаємося. Також четверо наших спортсменів здобули звання майстра спорту міжнародного класу. До війни таких досягнень у нас не було. Ми впевнені, що це лише початок нових перемог.
– А взагалі, які види спорту найбільш популярні в нашому місті?
– Традиційно у Кам’янському багато охочих займатися боксом, тхеквондо, карате, кікбоксингом – силовими єдиноборствами. Їх популярність зростає з кожним роком. Цікаво, що водночас значно збільшився попит і на творчі види спорту. Це спортивно-бальні танці. Навіть, трошки дивно, адже ми зараз живемо в таких реаліях, коли люди черствішають, хочуть бути сильнішими та мати змогу себе захистити. Але в цьому році на відділення спортивно-бальних танців привели в три рази більше хлопців, ніж це було до війни. Хоча раніше в цьому виді спорту був їх дефіцит. Недаремно, у дівчат була придумана категорія «соло», тобто виступ без кавалера. Тобто жага до прекрасного нікуди не ділася. Крім того, все більше дівчат обирають художню та естетичну гімнастику, а також черлідинг.
– Розкажіть про підтримку спортсменів, які досягають значних успіхів, та їх тренерів.
– Щоб досягати високих результатів, спортсменам необхідні якісні умови для тренувань та підготовки до змагань. У Кам’янському вже восьмий рік поспіль триває програма «Міська стипендія для провідних та обдарованих спортсменів», започаткована у 2017 році за ініціативи міського голови Андрія Білоусова. За весь час існування програми підтримку отримали близько 300 спортсменів. У 2024 році до їх числа додалися ще 48 нових стипендіатів, серед яких 29 представників олімпійських дисциплін та 19 спортсменів неолімпійських видів спорту. Окрім цього, місто допомагає з придбанням спортивного інвентарю та організацією поїздок на змагання.
– А для тренерів є якась підтримка?
– Так, в Україні діє державна програма підтримки тренерів, чиї вихованці досягають значних спортивних успіхів. Вона передбачає підвищення коефіцієнта їхньої заробітної плати, максимальне значення якого становить 1,7%. Проте всі витрати на реалізацію цієї ініціативи покладені на місцеві бюджети. У 2023 і 2024 роках, за ініціативи міського голови, цей коефіцієнт у Кам’янському був збільшений до 1,2%. На початку повномасштабної війни він становив 1,01%. Завдяки цьому зарплата тренерів зросла до 20% порівняно з довоєнним періодом.
– До речі, зараз в нашому місті вистачає тренерів?
– Ні, не вистачає. Ми готові запропонувати роботу ще як мінімум 20-ти тренерам. Законодавство України дозволяє працювати у сфері фізичної культури та спорту лише тим, хто має повну вищу освіту за відповідним фахом. Тобто навіть випускники технікумів і коледжів фізичної культури та спорту не можуть одразу стати тренерами – їм необхідно завершити навчання у виші. Це ускладнює процес працевлаштування.
Читайте також:
- Кам’янські дзюдоїсти змагались на етапі Дитячої ліги у Дніпрі
- Гімнастки Кам’янського вибороли нагороди на всеукраїнському турнірі в Кропивницькому